Český rozhlas provedl 15. ledna rozsáhlé změny v programové nabídce digitálního vysílání DAB+

15. leden 2020

Český rozhlas naplánoval na středu 15. ledna změny v digitálním vysílání, které znamenají úpravu a optimalizaci obsahu multiplexu ČRo DAB+, který může přijímat již více jak 80 % populace České republiky. Jde o rozdělení sítě na dva bloky pro Čechy a Moravu (kmitočtové bloky 12C a 12D) a s tím související rozdělení regionálních stanic podle jejich umístění.

„Digitální vysílání DAB+ je jednou z priorit Českého rozhlasu, a tak je po zlepšení pokrytí z minulého roku dalším logickým krokem rozšíření programové nabídky a zařazení dalších regionálních stanic,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. 

Celoplošné stanice Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus a stanice Radio Wave, Rádio Junior, Český rozhlas D-dur, Český rozhlas Jazz, Rádio DAB Praha a Rádio Retro budou zařazené v obou blocích. Stanice bude možné digitálně poslouchat po celém území Česka. 

Regionální stanice Český rozhlas Region, Český rozhlas České Budějovice, Český rozhlas Plzeň, Český rozhlas Liberec a Český rozhlas Pardubice budou zařazené v bloku 12C pro území Čech. Stanice Český rozhlas Brno, Český rozhlas Ostrava, Český rozhlas Vysočina, Český rozhlas Olomouc a Český rozhlas Zlín budou zařazené v bloku 12D pro území Moravy. Takové rozdělení je výsledkem optimalizace obsahu s ohledem na pokrytí vysílačů podle jejich kmitočtů. Celkový počet stanic bude v obou částech stejný. 

Pokrytí signálem multiplexu ČRo DAB+ na konci roku 2019

Signál všech stanic bude šířen s využitím standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním HE-AAC a zvýšeným zabezpečením FEC 2A včetně doprovodných multimediálních dat, textů a grafiky.

Vzhledem k naplnění celkové kapacity multiplexu „ČRo DAB+“ bude nadále pokračovat i spolupráce s provozovateli RTIcz a TELEKO. V jejich vysílacích sítích DAB+ bude sice ukončena dosavadní paralelní distribuce stanic Českého rozhlasu, nově zde ale budou zařazeny regionální stanice Český rozhlas Karlovy Vary (v síti RTI) a Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Sever (v síti TELEKO). 

autor: bbu
Spustit audio

Související