Český rozhlas Vltava čekají změny, nové schéma plánuje uvést v dubnu 2020
Nadále musí jít o stanici, která by neměla být programem určená pro menšinového posluchače, nicméně nikdy nebude z jeho povahy cílit na velké masy. V následujících letech může podle programového ředitele Ondřeje Nováčka stanice oslovit desítky tisíc nových posluchačů.
Český rozhlas Vltava čekají v letech 2020 až 2023 programové změny, v dubnu příštího roku by pak měla posluchačům představit nové programové schéma. Na dnešním veřejném zasedání Rady ČRo o tom přítomné informovali programový ředitel Ondřej Nováček a šéfredaktorka stanice Jaroslava Haladová. Ta by ve vysílání osobně ráda viděla větší podíl kontaktu s posluchačem, tedy živého vysílání. „Snažili jsme se ujednotit bloky tak, aby je divák po celý týden našel v jednom času,“ konstatovala Haladová.
Podle Nováčka ve vysílání zůstanou oblíbené pořady, naopak ty, které nefungovaly, zmizí. „Pracujeme s tím, co fungovalo. To, co nefungovalo, opouštíme,“ konstatoval Nováček. Nadále se tedy počítá s pořady, jako je Mozaika nebo Osudy, zachovány budou polední koncerty a četba na pokračování, která patří k neúspěšnějším on-line formátům celého Českého rozhlasu, nebo rozhlasové hry.
Při přípravě změn na Vltavě si její tým musel říci, co od nich očekává. Stanovil proto desetibodový scénář, v němž je zahrnuto mimo jiné zvýšení podílu hudby a líterárně-dramatických žánrů, zjednodušení vysílacího schématu nebo vyřešení případných překryvů mezi pořady. Nové programové schéma by se mělo přizpůsobit posluchačským zvyklostem a životnímu rytmu aktivních lidí. Vltava se bude zabývat také myšlenkou hledání nové staniční osobnosti, která ostatním okruhům Českého rozhlasu nechybí.
Vltava by podle Ondřeje Nováčka měla zlidštit atmosféru vysílání a zavést jednotnou hudební dramaturgii, mj. vytvořit i funkční zvukový obal. „Každý pořad je sám pro sebe a chybí jednotná hudební dramaturgie. Image Vltavy by se měla změnit zejména pomocí propagace a marketingu,“ uvedl programový šéf Českého rozhlasu. Důležitou roli podle něho bude hrát do budoucna konzumace obsahu pomocí nových médií. Nově mohou posluchači pouštět pořady z archivu Vltavy na platformě HbbTV (pozemní vysílání, kabel, satelit).
Podle Nováčka je charakter Vltavy v evropském kontextu jedinečný. Stanice stejného typu na starém kontinentu neexistuje, nicméně je hned několik programů, které jsou pro ni inspirací. Jde o okruhy, jako je Deutschlandfunk, Österreich 1, BR Klassik nebo Francé Culture. Nováček charakterizoval Vltavu nejblíže k BBC Radio 3 a 4 nebo švédskému P2. Nadále musí jít o stanici, která by neměla být programem určená pro menšinového posluchače, nicméně nikdy nebude z jeho povahy cílit na velké masy. V následujících letech může podle Ondřeje Nováčka stanice oslovit desítky tisíc nových posluchačů.
Související
-
Finský posluchač zachytil na severu Evropy signál Českého rozhlasu Vltava z Hodonína
Lovci vzdálených signálů označovaní též jako DX-eři již několikrát na severu Evropy zaznamenali signál stanice ČRo Plus.
-
Český rozhlas Vltava nasadil na web nový interaktivní prvek ...
Možností, jak se mohou zájemci do diskuse zapojit, je několik. Přihlásit se mohou prostřednictvím rozhlasového účtu, ale také sociálních sítí, jako jsou Facebook, T...
-
Český rozhlas Vltava spustí 1. října nové vysílací schéma,...
Zvuk stanice Český rozhlas Vltava se v neděli 1. října od 12.00 promění. Jde o největší změnu ve vysílacím schématu za posledních patnáct let.