Druhý program České televize oslavil padesátiny, více profilovat se začal v devadesátých letech

11. květen 2020

V neděli 10. května to bylo přesně padesát let od chvíle, kdy mohli českoslovenští diváci naladit poprvé dva televizní programy. Nová stanice sloužila zpočátku k rozšíření nabídky zábavy i zpravodajství, zejména sportovního. V devadesátých letech se ale kanál stále více orientoval na kulturu. Už tehdy získaly na druhém programu neotřesitelnou pozici původní dokumenty. Dnes je ČT2 nejvýznamnějším partnerem českých dokumentaristů a autorů publicistiky.

„Česká televize každý rok nabídne divákům přes pět tisíc hodin dokumentárních pořadů, přičemž asi polovinu z nich tvoří díla českých dokumentaristů, pro které je právě program ČT2 dlouhodobě hlavním partnerem a vysílací platformou. Na Dvojce ale nachází prostor i mnohé další, již osm let je domovem Večerníčku, a od půlky března hostí také originální vzdělávací pásmo UčíTelka. Kromě toho se na Dvojce usadily i pořady pro menšinového diváka či ceněné zahraniční seriály a cykly,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák a doplnil: „Diváckou spokojenost s vysíláním dokládá i vysoké hodnocení originality programu. Dvojka dosáhla v loňském roce dvaasedmdesáti procent, společně s ČT art se jedná o nejvyšší čísla v rámci České televize.“

Dvojka pravidelně uvádí kratší žánrové pořady vyráběné v rámci tematických řad věnujících se menšinám, své stále místo tak mají v programu například pořady Náš venkov, Cesty víry, Queer, Klíč, Nedej se nebo Televizní klub neslyšících. Pevnou součástí programu je v posledních letech také zahraniční tvorba, ať se jedná o kultovní celovečerní filmy vysílané v cyklu Velikáni filmu, klasické westerny či novodobou produkci. Výrazný prostor dostává rovněž to nejlepší ze seriálové tvorby. 

Prim ve vysílání však hrají dokumenty. Jejich podíl dosáhl loni bezmála na polovinu vysílacího času ČT2. Česká televize spolupracuje nejen s respektovanými dokumentaristy, ale i se začínajícími tvůrci. Pestrá je i paleta dokumentárních žánrů, kromě dokumentárních cyklů a celovečerních snímků se diváci Dvojky mohou setkat také s žánrem typu dokudrama, dokureality či dokusoap. „V roce padesátého výročí druhého programu jsme se rozhodli přijít s jednou novinkou, aktuálním dokumentem. Je to žánr, který je ve světě velmi úspěšný, nicméně u nás dosud neměl takovou tradici. Jsme ale přesvědčeni, že bude fungovat i v našem vysílání. Pro letošní rok chystáme takových dokumentů hned deset. Pro Dvojku chceme dokumentární tvorbu jako profilový žánr zachovat i do budoucna, tak aby se ČT2 a dokument staly svým způsobem synonymem,“ konstatoval Petr Dvořák.

Hlásí se II. program Československé televize

Historie druhého programu se začala psát už v padesátých letech, kdy se počítalo s vysíláním barevných pořadů. Technologicky byl druhý program dobře připravený, ze začátku ovšem jeho signál šířily pouze čtyři městské vysílače v Praze, Bratislavě, Brně a v Ostravě. Navíc barevných televizorů bylo v tehdejším Československu malé množství. Co chybělo na barevnosti, doháněl program v kvalitě, i když zpočátku pouhé tři večery v týdnu.

Diváci se pravidelně těšili na žánrově náročnější filmy, divadelní inscenace, ale i zábavné pořady jako Dvacet minut s písničkou nebo Třígrošové romány. „Z každé redakce – literární, dramatické, hudební, mládežnické nebo zábavné, vybrali jednoho z dramaturgů a přeřadili je do samostatné redakce o nějakých padesáti zaměstnancích,“ vzpomíná na začátky druhého programu tehdejší dramaturg zábavných pořadů a dlouholetý pracovník Československé televize Gustav Oplustil.

Druhý program začal vysílat 10. května 1970. Už tehdy bylo v Československu evidováno přes tři milióny koncesionářů, jen během šedesátých let došlo k více než pětinásobnému nárůstu počtu přijímačů. Ty byly zpočátku často pouze jednotlačítkové, navíc II. program vysílal na jiných frekvencích než první, proto si lidé museli kupovat nové televize nebo konvertory.

autor: lukpo | zdroj: Česká televize
Spustit audio

Související