Kódování VVC je definitivně standardem, oproti HEVC přináší padesátiprocentní úsporu datového toku
Organizace DVB v úterý na svém webu informovala, že kódování VVC, nástupce formátu H.265/HEVC, se stalo součástí základní specifikace pro použití kódování videa a zvuku ve vysílání a širokopásmových aplikacích. V tuto chvíli lze tak hovořit o tom, že se tento formát může stát do budoucna standardem.
Kódování VVC, zveřejněné v listopadu 2020, je nejnovějším členem rodiny standardů kódování videa. Podle dosažených výsledků je VVC schopen kódovat video s průměrnou padesátiprocentní úsporou datového toku při stejné subjektivní kvalitě ve srovnání s H.265/HEVC, tedy jeho předchůdcem ze stejné „rodiny“. Díky tomu je VVC jednou z nejúčinnějších technologií kódování videa, které jsou v současné době k dispozici.
Nové video kodeky jsou důležitými nástroji pro vylepšené video zážitky pro vysílání a širokopásmové připojení, jako je 8K, a také pro urychlení přijetí 4K Ultra HD. Přidání VVC s dalšími kodeky, které budou následovat, zajistí, že DVB bude i nadále poskytovat nejkomplexnější a nejflexibilnější sadu nástrojů na světě pro poskytování televizních služeb nové generace prostřednictvím vysílání a širokopásmového připojení.
Související
-
Organizace DVB zveřejnila první specifikace pro přenos signálu v 8K rozlišení
Řídící výbor organizace DVB schválil minulý týden nové specifikace, které se týkají nabídky video služeb v 8K rozlišení.
-
Specifikace pro nový kodek VVC přijde v příštím roce, řeší problém s kapacitou pro 4K a 8K televizi
Organizace DVB dlouhodobě pracuje na vývoji nových kodeků a vylepšování stávajících distribučních prostředků.
-
Španělská veřejnoprávní televize testuje přenos 8K rozlišení prostřednictvím DVB-T2
Veřejnoprávní instituce uvedla, že je první na světě, která k přenosu nejvyšší obrazové kvality použila pozemní digitální platformu.