Podrobné seznámení s DAB+ částí tuneru TechniSat Digitradio 140

29. říjen 2018

Produktová novinka německého výrobce, která tento podzim zamířila i na český trh, v sobě kombinuje kromě digitálního rádia i možnost poslechu vysílání přes internet, VKV, případně CD.

TechniSat není neznámou značkou

Produkty německé značky TechniSat jsou mezi laickou veřejností i aktivními lovci vzdálených signálů velmi oblíbené. Připomeňme například „tranzistorový“ přijímač Digitradio 210, který lze jednoduše doplnit po menším zásahu konektorem pro připojení externí antény, a zejména unikátní set-top box Digipal DAB+, s nímž se mohli čtenáři portálu Digitální rádio seznámit již dříve. Vzhledem k tomu, že jsem byl hned několika fanoušky našeho rozhlasového portálu osloven, zdali bych se na novinkový tuner Digitradio 140 nemohl podívat, rozhodl jsem se této žádosti vyjít vstříc, byť běžně recenze těchto zařízení nedělám.

DAB+ přijímač TechniSat Techniradio RDR

Vzpomínka na set-top box Digipal DAB+

V čem je Digitradio 140 unikátní? Jde o vůbec první tuner německého výrobce, který je určen pro příjem digitálního rozhlasového vysílání ve standardech DAB a DAB+ ve III. pásmu.Digipal DAB+ se i přes některé své nedostatky stal zajímavou alternativou pro ty, kteří chtějí zkombinovat příjem televizního a rozhlasového vysílání v jediném zařízení. Set-top box nepřemazává stanice, i když máte uložené stejné programy z různých multiplexů, případně nemá problém s naladěním různých sítí na jednom kanálu. Pro majitele DAB+ tunerů nemusím jistě dlouze popisovat, že tohle bývá pro řadu značek velký problém.

Přijímač TechniSat Digipal DAB+

Srovnání s konkurencí

Jak se tedy v tomto případě chová novinkový TechniSatDigitradio 140? Zjednodušeně by se dalo říci, že jako většina ostatních značek. Německá firma se totiž u svého tuneru rozhodla nepoužít originální řešení, ale vsadila na kombinaci osvědčeného firmwaru a jednoduchého ovládání. Firmware je po vizuální stránce proto prakticky shodný například se značkou Hama a pravděpodobně i Silvercrest (hybridní přijímače prodávané obchodním řetězcem LIdl). Co naopak u tuneru velmi oceňuji, je jeho displej, který je dobře čitelný i v noci bez brýlí. Písmo je žluté na černém pozadí. V tomto směru tedy nemám rozhodně co vytknout.

Silvercrest DAB rádio pro obchodní řetězec Lidl

První zkušenosti: převládla pozitiva, ale…

Na první pohled na mě tuner Digitradio 140 zapůsobil sympaticky, a to zejména svým vzhledem a dvojici velkých ovládacích koleček v pravé části předního panelu. Co už ovšem bylo sympatické méně, je prostor pro připojení externí antény. Ten je velmi malý a člověk s velkými prsty bude mít opravdu problémy se zašroubováním konektoru. V tomto případě ale existuje relativně snadné řešení – zašroubování konektoru, který bude na druhém konci obsahovat samečka, případně samičku, a kabel od antény, jenž sem plánujete zasunout, pak bude mít F-konektor opačný. Problém s malými prsty tak rázem odpadne.

DAB+ tuner TechniSat Digitradio 140

Jste v dosahu signálu více síti? Zapomeňte na automatiku

Staniční část tuneru, jak jsem si ji dovolil pro naše čtenáře pracovně označit, bude naše publikum zajímat nejvíce. Pokud jste v dosahu multiplexu ČRo DAB+ a zároveň Teleko, případně RTI cz, rozhodně nedoporučuji volit automatické ladění. Tuner sice bez problémů uloží oba multiplexy, ovšem způsob, jakým je zobrazí, už je méně šťastný. Na výběr budete mít z trojího řazení – abecedně (Alphanumeric), podle operátora (Ensemble) a na základě dostupnosti (Valid). Pokud jsem naladil stanice automaticky, ani u jednoho ze tří způsobů řazení jsem nedosáhl optimálního stavu.

Pokud jsem zvolil řazení abecední, tuner skutečně seřadil stanice podle tohoto kritérie, problém ovšem byl, že v tak velkém počtu rádií, které se podařilo naladit s českým a zejména německých multiplexů, nebylo toto kritérium optimální. V seznamu navíc chyběly stanice z multiplexu operátora Teleko. V případě řazení podle operátora byly pro změnu k dispozici v seznamu stanice Českého rozhlasu v síti příbramské firmy a nikoliv ČRo DAB+. Třetí způsob byl pak jakýmsi hybridem, který preferoval stanice (dle mého názoru) podle síly signálu, respektive zmizely stanice, jejichž signál aktuálně nebyl k dispozici.

Nový model japonského výrobce - Yamaha TSX-B235D

České specifikum

Ač se může zdát toto chování jako velký problém, je třeba si uvědomit, že jde spíše o české specifikum než chybu na straně výrobce. Je třeba si uvědomit zejména fakt, že v Německu a pravděpodobně ani nikde jinde nevyužívá veřejnoprávní rozhlas vlastní a zároveň privátní síť. Do budoucna lze předpokládat, že tato situace bude stejná i v České republice, a to po pokrytí signálem multiplexu ČRo DAB+ většinou území. Šíření v multiplexech Teleko a RTI cz zkrátka ztratí význam. Pochopitelně to ale neznamená, že by Český rozhlas neměl využívat stanoviště těchto operátorů. V tomto případě mám na mysli pouze přímo jejich sítě. Stejně tak nebudeme za pár let muset řešit, zdali přijímač má, nebo nemá pásmo L…

Příjem multiplexu ČRo DAB+ z vysílače Praha - Žižkov

Příjem DAB+ multiplexů z Německa

Tuner Digitradio 140 jsem plánoval primárně využít pro příjem německých DAB+ multiplexů, kde se osvědčil. Přijímači samozřejmě při uložení sítě chvíli trvá, než danou síť uloží, nicméně pak probíhá přepínání stanic úplně bez problémů. Zajímavou kapitolou jsou bavorské sítě Oberfranken, Oberpfalz, případně Niederbayern, v jejichž dosahu se nacházím, jsou-li dobré příjmové podmínky. Jak možná víte, základ těchto multiplexů je společný. Jedná se konkrétně o stanice Kultradio, egoFM, Absolut HOT a BR Verkehr.

Tyto programy se na tuneru zobrazují vždy jen u jediného multiplexu, a to u toho, který jste přijímali naposledy. Pokud tedy byla poslední naladěnou síť Oberfranken, zůstanou vám právě u tohoto kanálu, pokud u Niederbayern, budou vám hrát z kanálu 7D. Pokud ale při dálkovém příjmu signálu víte, že máte natočeno na danou část Bavorska, stačí zvolit například stanici Absolut HOT a ta vám začne hrát automaticky. Nemusíte již znovu vybírat manuální ladění. Tuner se řídí podle Service ID stanic, které jsou naprosto totožné.

S příjmem německých multiplexů není na tuneru Digitradio 140 problém

Reakce na slabší signály

V této kategorii je třeba novinkový tuner od TechniSatu pochválit. Jeho citlivost je naprosto totožná s populárním Digitradiem 210. V průběhu používání tuneru jsem několikrát zaznamenal zlepšené podmínky pro dálkový příjem, v jejichž průběhu se objevovaly na řadě kanálů slabé signály, které tuner neidentifikoval. Tyto kanály ve stejnou chvíli „vidělo“ i Digitradio 210. Pokud byl signál slabý, ale tuner ho identifikoval trvale, podařilo se většinou uložit stanice také do paměti, a to bez nutnosti volby tlačítka OK.

V této fázi testování se ale objevilo několik chyb, které bych označil jako nestandardní chování tuneru. Několikrát se mi například stalo, že místo čísla kanálu a frekvence se mi na displeji objevily pouze otazníky. V tomto případě doporučuji tuner okamžitě vypnout, protože se může stát, že se přijímač nečekaně uvede do továrního nastavení, a po opětovném spuštění se vám začne znovu ladit, což pochopitelně znamená i úplné vyprázdnění paměti. V průběhu přibližně čtrnáctidenního testování se mi také stalo, že se mi přijímač zcela nečekaně dvakrát sám od sebe restartoval. Doporučoval bych tedy ještě zapracovat výrobci na ovládacím softwaru. Chyba bude jistě tady a nikoliv v samotném tuneru.

DAB+ přijímač TechniSat Digitradio 210

Ovládací tlačítka na předním panelu

V úvodu seznámení s tunerem jsem zmínil dvě dominantní ovládací kolečka. Pojďme se tedy s nimi blíže seznámit. První slouží pro přepínání mezi veškerými položkami, jejich potvrzování a také přepínání do režimu slideshow v plné obrazovce. Mimochodem doplňkové obrázky jsou silnou stránkou tohoto tuneru. Slideshow je v plném režimu na Digitradiu 140 parádní. Stisknutím druhého kolečka pak tuner zapnete, případně vypnete, v provozu pak slouží pro ovládání hlasitosti. Co mě na předním panelu tuneru citelně chybělo, je tlačítko „Info“ pro zobrazení informací. Dálkový ovladač po ruce je tedy nutností.

Dálkový ovladač tuneru TechniSat Digitradio 140

Závěrečný verdikt

Tuner Digitradio 140 rozhodně ostudu značce TechniSat neudělal. Potěší zejména opravdu dobře podsvětlený displej umístěný na levé straně tuneru nebo jednoduché ovládání. Zároveň se ale novinka německého výrobce nevyhnula některým nedostatkům, které však nejsou chybou samotného produktu, ale použitým firmwarem. Pokud by se TechniSatu podařilo vytvořit ovládání zcela odlišné od ostatních značek, udělala by německá firma lépe. U svého set-top boxu Digitpal DAB+ dokázala, že to jde. Pro dálkový příjem je tuner bez pochyby vhodný a citlivostí naprosto shodný s roky osvědčeným Digitradiem 210.

DAB+ tuner TechniSat Digitradio 140 a jeho zadní panel

Případné doplňující dotazy čtenářů rád zodpovím buďto na našem webu v boxu „Diskutujte s námi“, na sociální síti Facebook, kde má Digitální rádio svůj profil, přes kontaktní formulář, případně na e-mailu digital@rozhlas.cz.

autor: lukpo
Spustit audio

Související