Polsko stále nevyřešilo uvolnění III. pásma pouze pro digitální rozhlas
Naši severní sousedé se historickým rozhodnutím uplynulých let nedokázali stále vypořádat s dluhem, který mají také vůči okolním zemím včetně České republiky. Jde o opuštění III. pásma, jenž by mělo sloužit výhradně pro šíření digitálního rádia DAB+. Poláci zde již několik let vysílají také televizní DVB-T multiplex 8.
Polsko je zemí v mnoha ohledech překvapivou. Veřejnoprávní televize například provozuje stále svůj původní celoplošný multiplex ve standardu DVB-T. Rozhodnutí Úřadu pro elektronické komunikace (UKE) by mohlo padnout v horizontu několika měsíců poté, co proběhne Mezinárodní telekomunikační konference WRC23 v Dubají. Nicméně je to pouze určitá spekulace, kterou vyslovil portál Wirtualnemedia, protože šíření multiplexu 8 probíhá v pásmu, které rozhodnutí nijak neovlivní.
Šéf Národní rady pro vysílání, tamní obdoby Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), již UKE navrhnul, aby kmitočty po multiplexu 8 byly uvolněny a došlo k jejich nahrazení budoucí sítí 5, která již bude fungovat mimo III. pásmo. UKE rozhodnutí prozatím oddaluje. Budoucnost multiplexu 8 se v tuto chvíli táhne již půl druhého roku. „Výsledky WRC-23 jistě pomohou v kontextu budoucí vize televizního pásma a toho, kolik zdrojů bude k dispozici pro multiplexy,“ uvedl telekomunikační úřad.
Související
-
Rozšíření DAB+ má vyjít Polský rozhlas na 320 milionů korun
60 milionů zlotých, v přepočtu tedy přibližně 320 milionů korun, by mělo stát v následujících měsících Polský rozhlas rozšíření jeho DAB+ multiplexu do dalších oblastí.
-
Polský rozhlas spustí nové DAB+ vysílače později, pravděpodobně do 1. října 2024
Řada majitelů digitálních rádií, kteří žijí v polském příhraničí, prozatím marně čekají na rozšíření tamní veřejnoprávní sítě o nové vysílače.
-
S nezájmem o DAB+ bojuje sousední Polsko, digitální rádio tu mají jednotky procent domácností
Řádově jednotky procent domácností, přibližně okolo pěti, má v sousedním Polsku digitální přijímač DAB+.