Přechod na DVB-T2 nechceme zdržovat, říká šéf Polské televize. DVB-T přijímá stále milion domácností

30. srpen 2022

Sousední Polsko je v poměrně kuriózní situaci. Zatímco komerční televize už v rámci řádných termínů a celého procesu migrovaly na pozemní vysílání DVB-T2, které mimo jiné využily k překlopení bezplatné distribuce do vysokého rozlišení, programy polské veřejnoprávní televize stále zůstávají ve standardu DVB-T.

Řada polských privátních vysílatelů pochopitelně nebyla spokojená s tím, že musely investovat do přechodu na DVB-T2, zatímco TVP z důvodu pokračujícího válečného konfliktu na Ukrajině zůstala při technologii DVB-T. Diváci, kteří tak na nové vysílání nemigrovali, zůstali odkázáni pouze na veřejnoprávní programy. Polských domácností, které přitom nemigrovaly na DVB-T2 bylo přitom podle posledního průzkumu 1,1 milionu.

Telekomunikační regulátor UKE udělil výjimku, že programy TVP mohou zůstat ve standardu DVB-T až do konce příštího roku. „Pokud zajistíme, že 96-98 procent domácností již má přístup k novému standardu, nebudeme to zdržovat, protože bychom zároveň oddálili možnosti, na kterých pracujeme,“ uvedl pro portál Wirtualnemedia generální ředitel Polské televize Jacek Kurski. Jednou z novinek má být překlopení regionálních okruhů TVP3 do HD.

autor: lukpo
Spustit audio

Související