Přechod na DVB-T2 v Polsku se mohl oddálit, nakonec ale zvítězil zdravý rozum
Migrace polských diváků ze standardu DVB-T na modernější technologii DVB-T2 se mohla o několik měsíců oddálit, pokud by se na tom shodly zainteresované strany. Tuto skutečnost mohla ovlivnit probíhající válka na Ukrajině, v jejíž těsné blízkosti se Polsko nachází. Úřad pro elektronické komunikace ale nakonec na původním plánu nic nezměnil.
Portál Wirtualnemedia konstatoval, že pokud by byl posun realizován, znamenalo by to například posun smluvních vztahů operátora EmiTel s jednotlivými televizními stanicemi a telekomunikační regulátor UKE by musel přeorganizovat samotný plán přechodu. Samotná realizace je pak logistickou operací, do níž je vždy zainteresována řada subjektů. Časový posun tak po diskusích v odborných kruzích nebyl realizován.
Ačkoliv Polsko rozhodlo správně a nic na nastaveném plánu neměnilo, Česká republika naopak v tomto směru přechod zabrzdila. Migrace diváků byla před dvěma lety posunuta o několik měsíců z důvodu opatření souvisejících s pandemií Covid-19. Jako hlavní argument bylo tehdy použito tvrzení, že diváci si nebudou moci v době lockdownu vyzkoušet televizory a set-top boxy fyzicky na prodejnách. Přechod nakonec skončil na podzim 2020.
Související
-
Experimentální DVB-T2 multiplex polské veřejnoprávní televize může fungovat až do příštího roku
Nejzazší termín pro vypnutí experimentálního DVB-T2 multiplexu Polské televize TVP je 24. dubna 2023.
-
27. červen bude v Polsku důležitým datem i pro experimentální DVB-T multiplexy
Sousední Polsko čeká v pondělí 27. června poslední fáze přechodu na pozemní vysílání DVB-T2, tentokrát však již bez účasti českých diváků.
-
Přechod na DVB-T2 v Polsku se dotkl i nabídek českých operátorů, diváci měli černou obrazovku
V sousedním Polsku proběhl v noci z pondělí 22. na pondělí 23. května přechod na pozemní vysílání DVB-T2.