Rádio Retro pustí desítky let nevysílané pásky se Zikmundem a Hanzelkou

13. únor 2019

Nový tematický stream Českého rozhlasu nabízí u příležitosti 100. narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda desítky hodin historických zvukových záznamů nejen z archivu Českého rozhlasu, ale také z fondu magnetofonových pásků, které si pro vlastní potřebu nechali oba legendární inženýři přetáčet pro svoje kotoučové magnetofony. Uslyšíte díky tomu výběr reportážních čtvrthodinek ze šedesátých let a dokonce i některé nikdy nepublikované pracovní nahrávky.

„Především bychom rádi poděkovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které se stará o archiv Miroslava Zikmunda a umožnilo využití těchto pásků pro vysílání Rádia Retro,“ říká ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček. „Nad těmi nově digitalizovanými pásky si člověk znovuuvědomí, jaký kus práce Hanzelka se Zikmundem udělali a chceme jim proto tímto výběrem 28 hodin dokumentů vzdát poctu, už proto, že rozhlas byl svého času hlavním popularizátorem jejich reportáží.“

Rádio Retro uvádí tři dochované ukázky pořadů vzniklých během první expedice (1947-1950) a přidává reprezentativní průřez reportážemi z expedice druhé (1959-1964), kdy se s H+Z můžeme například zúčastnit likvidace požáru plynového vrtu v Albánii, poznávat s nimi tehdejšíma očima Sýrii, Irák, Turecko, ale také Cejlon, k němuž měli specifický vztah. „Tohle vysílání je také příležitost připomenout důležitou osobnost, bez které by dost možná nebyla sláva H+Z taková jaká byla – totiž režiséra a interpreta reportáží Karla Pecha. Právě on jednak využíval terénní nahrávky v kombinaci s texty H+Z, ale vytvářel specifický tvar jakési dramatizované reportáže, která byla mimořádně atraktivní a tahle poutavost mnoha pořadům vydržela dodnes,“ poukazuje na kvality tehdejších relací Hanzelky a Zikmunda dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

Čtěte takéVše o Miroslavu Zikmundovi na webu Českého rozhlasu

Programová skladba částečně respektuje časovou osu, ale zastavuje se s využitím mladších nahrávek u některých konkrétních témat a vzpomínek. Karel Oujezdský třeba natáčel s oběma cestovali o fotografování. Dagmar Misařová měla možnost vydat se na místo, kde H+Z trénovali na Afriku. Marek Janáč zachytil Miroslava Zikmunda v jeho domě ve Zlíně. Káva u Kische z roku 1990 připomene, co si mysleli Hanzelka se Zikmundem po sametové revoluci a záznam aktivu KSČ v Gottwaldově z roku 1968 zase přiblíží názory obou protagonistů v době tzv. Pražského jara 68. Některé nahrávky komentují, případně o svých setkáních s Miroslavem Zikmundem pak exkluzivně pro Rádio Retro vyprávějí cestovatelé Petr Horký a Miroslav Náplava, rozhlasoví moderátoři Lucie Výborná nebo Vladimír Kroc a nejmladším snímkem hlasu Miroslava Zikmunda jsou jeho úvahy o výrazných epochách naší moderní historie z roku 2014.

Rádio Retro s poctou Hanzelkovi a Zikmundovi vysílá od půlnoci na 14. února a v éteru bude přesně měsíc. Poté ho vystřídá repríza archivních pořadů věnovaných tématice druhé světové války. Stanici je možné naladit na digitálním rádiu jako součást multiplexu ČRo DAB+, který signálem pokrývá v současné době 61 % populace. Bližší informace naleznete v našem článku. Rádio Retro je také součástí nabídky DAB+ sítí operátorů RTI cz a Teleko, kteří šíří signál jak ve III. pásmu, tak ještě i v původním L-bandu. Fakta o pokrytí jejich sítí a programové nabídce jsou k dispozici na jejich webových portálech. Tematická stanice je šířena také na internetu a v nabídce společnosti UPC Česká republika, největšího kabelového operátora na trhu. Součástí vysílání Rádia Retro v multiplexu ČRo DAB+ jsou i doplňkové obrazové informace, takzvaná slideshow.

autoři: Tomáš Černý , lukpo
Spustit audio

Související