Studie Bavorského rozhlasu zkoumala, jak moc ekologicky šetrné je digitální rádio DAB+

24. leden 2022

Ekologické aspekty vysílání a příjmu pozemního rádia pomocí standardu DAB+ zkoumala studie Bayerischer Rundfunk (BR) ve spolupráci se společnostmi JVC Kenwood a Technisat. Všichni očekávali, že výsledky studie budou ukazovat na šetrný vliv vůči klimatu.

Od samého počátku rozvoje digitálního rádia byla nízká spotřeba energie jedním z lákavých příslibů provozovatelům vysílacích sítí. Už jen to, že již v počátcích bylo možné v jednom multiplexu a z jednoho vysílače provozovat šest a později dokonce dvanáct programů, působilo přitažlivě. Ve své studii BR zkoumá výsledky spotřeby energie jak vlastní bavorské sítě vysílačů, tak síť Antenne Bayern a Klassikradio v Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku.

Při hodnocení dopadu na klima je zásadní nesrovnávat jablka s hruškami. To znamená, že pro srovnání potřebujete scénář, ve kterém vysílače použité pro analýzu generují přibližně stejný technický dosah. Toto je jediný způsob, jak získat a hodnotit podobná čísla. Autoři studie s tím počítali a nakonec použili čísla, se kterými se počítá při rozšíření sítě vysílačů, plánovaném pro rok 2028.

Bayerischer Rundfunk pokrývá 13,1 milionu domácností, které přijímají signál na VKV ve srovnání s 12,7 miliony domácností s příjmem DAB+. Vysílání jednoho programu BR tedy využívá pouze 26 % energie programu vysílaného na VKV. U stanic Antenne Bayern a Klassikradio jsou úspory ještě znatelně vyšší.

Celý článek si můžete v němčině přečíst tady.

autor: lukpo
Spustit audio

Související