Světový den rádia: Rozhlas se nemůže bez DAB+ v Německu rozvíjet
13. února se při příležitosti Světového dne rádia připomnělo v sousedním Německu několik významných milníků, díky kterým je tamní rozhlasová krajina v současnosti tak pestrá. Nezanedbatelnou roli má v tomto směru digitální rozhlas DAB+, jehož úspěšná pouť se začala psát před dvanácti lety zahájením budování první celoplošné sítě DR Deutschland.
„Digitalizace rozhlasu je na úspěšné cestě. Aktuální čísla z HEMIX (Home Electronics Market Index, pozn. red.) ukazují vysokou úroveň kolem dvou milionů DAB+ zařízení prodaných v roce 2022. Analogová technologie je nyní pro mnoho spotřebitelů zastaralá a rozhodnou se pro budoucí DAB+ přijímač,“ uvedla při příležitosti Světového dne rádia Sarah Warneke z výzkumné agentury GfK. Za úspěchem stojí mj. neustále se rozrůstající nabídka programů.
Stejně jako Česká republika i Německo si letos připomíná významné jubileum – sto let od zahájení rozhlasového vysílání. V Německu byla 29. října 1923 „poprvé podána informace, že rozhlas začíná bezdrátově vysílat hudební vystoupení“. Po váhavém začátku se z rádia stal absolutní hit. Pokud na začátku nebyl jediný posluchač, ke konci roku 1923 to bylo 467 platících posluchačů. K 1. lednu 1925 bylo registrováno už 500 tisíc posluchačů.
Související
-
Německo slaví Světový den rádia v nejlepší možné kondici
13. únor stanovila organizace UNESCO jako Světový den rádia. Naši západní sousedé hodnotí rozhlasové vysílání jako rozmanité, populární a zejména digitální.
-
Němci využili Světový den rádia k připomenutí DAB+, jeho důležitou roli vnímá i Český rozhlas
Německo je signálem digitálního rádia pokryto již téměř stoprocentně, ne jinak je tomu i u dálničních tahů. DAB+ považuje za jednu z priorit i naše veřejnoprávní instituce.
-
Český rozhlas dnes připomíná Světový den rádia, upozorňuje i...
Všechny pořady, které veřejnoprávní médium odvysílalo, případně ještě odvysílá, si můžete poslechnout v rámci našich hodinových záznamů.