Za poslední rok se prodalo přes deset milionů digitálních rádií, v čele nadále Británie, Německo a Norsko
DAB/DAB+ je nyní podle organizace WorldDAB pevně zakotven jako budoucí platforma pro rozhlasové vysílání v Evropě, a to navíc díky řadě legislativních iniciativ.
Organizace WorldDAB v pondělí oznámila, že do konce druhého kvartálu 2019 se prodalo 82 milionů rádií s digitálním tunerem DAB+ nebo DAB. Meziročně jde o nárůst o přibližně jedenáct milionů přijímačů. WorldDAB operuje se statistikami prodejců z jednotlivých trhů. Nejpopulárnější je digitální rozhlas ve Velké Británii, kde se doposud prodalo přes 41 milionů přijímačů, s 14,6 miliony následuje Německo, třetí je s rovnými 6 miliony Norsko, kde je již analogové vysílání celoplošných stanic od konce roku 2017 ukončeno.
DAB/DAB+ je nyní podle organizace pevně zakotven jako budoucí platforma pro rozhlasové vysílání v Evropě, a to navíc díky řadě legislativních iniciativ, které vyplynuly z kroků Evropského parlamentu – povinnost instalace DAB tunerů do základních výbav vozů, případně prodej kombinovaných přijímačů do domácnosti. Všechny členské země Evropské unie musí tyto změny implementovat do svých legislativ do konce příštího roku. Itálie a Francie již nutné kroky provedly, další země se na to pochopitelně chystají.
Hlavní body reportu WorldDAB
- Ve Velké Británii bylo prodáno více než 40 milionů přijímačů, přičemž 65% domácností mělo alespoň jeden přijímač DAB
- V Německu bylo prodáno více než 14 milionů přijímačů, přičemž 23% německých domácností vlastní alespoň jeden přijímač DAB
- Ve Švýcarsku je 65 % veškerého rozhlasového poslechu prostřednictvím digitálních platforem a 35 % veškerého poslechu skrze DAB+. Švýcarsko potvrdilo, že k digitálnímu přechodu dojde nejpozději na konci roku 2024
- Itálie, Francie, Nizozemsko a Belgie vykazují v minulém roce pozitivní známky růstu
- V Norsku je po digitálním přechodu v roce 2017 poslech rádia na stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2016, tedy před startem analogového vypínání
- V Austrálii se nyní prodává 73 % nových automobilů s DAB+, což je meziroční nárůst o 60 %. Komerční rozhlasové stanice spustily největší kampaň zaměřenou na spotřebitele od doby, kdy byl v Austrálii zahájen před 10 lety pravidelný provoz digitálního rádia
„Rok 2019 byl pro rádio DAB+ výjimečný. Evropský kodex přináší digitální tunery do všech nových vozů a mění evropské rozhlasové prostředí. Tento rok jsme byly svědky spuštění DAB+ v Rakousku a Švédsku, příští rok se Francie dočká rozšíření DAB; na národní úroveň. V asijsko-pacifickém regionu zaznamenává DAB+ své dosud nejvyšší úrovně u nových vozů a Tunisko je první africkou zemí, která zavedla pravidelný provoz DAB+, “ uvedl mimo jiné prezident WorldDAB Patrick Hannon, který očekává pro příští rok ještě uspokojivější čísla.
Související
-
Valné shromáždění WorldDAB potvrdilo pokračující expanzi digitálního rádia
Francie pokračuje v expanzi DAB+ po celé zemi, Švýcarsko již rozhodlo o definitivním konci VKV/FM nejpozději v roce 2024.
-
Ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka byl zvolen do řídicího výboru WorldDAB
Karel Zýka se zabývá digitálním vysíláním dlouhodobě a v Českém rozhlase vede projektový tým, tzv. Digitým, který má digitalizaci vysílání na starosti.
-
České Radiokomunikace jsou novým členem organizace WorldDAB
Operátor je v oficiálním dokumentu prezentován jako přední český poskytovatel unikátního řešení pro televizní, rozhlasovou a internetovou distribuci.