Zákazníci českých operátorů stále čekají na vysílání v Ultra HD, operátor SES už testuje 8K

Demo materiály mají prezentovat připravenost telekomunikační firmy na distribuci signálu v aktuálně nejvyšším dostupném rozlišení. Datový tok videa dosahuje hodnoty 70 Mbps.

Zákazníci českých placených služeb se prakticky ještě nedočkali komerčního modelu pro vysílání v Ultra HD/4K rozlišení, distribuční technologie jdou ale neustále dopředu. Společnost SES začala na satelitní pozici 28,2 stupně východně testovat distribuci signálu v obrazové kvalitě 8K, tedy čtyřikrát vyšším rozlišení než je stávající formát 4K. Technicky se na těchto testech podílí jihokorejská společnost Samsung, která dodala odpovídající televizor Q950RB, a firma Spin Digital zastřešující dekódování signálu.

Co se týká technických parametrů obrazu, rozlišení má poměr 7680x4320 bodů a frekvence je 50 snímků za sekundu, využit je i vysoký dynamický rozsah označovaný zkratkou HDR. K přenosu signálu je pochopitelně využito nejmodernější kódování H.265/HEVC a datový tok odpovídá hodnotě 70 Mbps. Obsah je zakódovaný v různých formátech, aby bylo možné otestovat jejich efektivitu a také možnosti infrastruktury pro přenos takto vysoce datově náročného signálu. Družice se v tomto případě ukazuje jako jediná distribuční platforma, která svým pokrytím dokáže zasáhnout hned několik kontinentů.

Spustit audio
autor: lukpo

Související