Bosna a Hercegovina se jako první ze zemí bývalé Jugoslávie může dočkat ostrého startu DAB+
V regionu zemí bývalé Jugoslávie je digitální rozhlas DAB+ zatím v experimentální fázi. Srbsko, Černá Hora, Severní Makedonie a Bosna a Hercegovina se s technologií doposud spíše seznamovaly a v rámci organizace WorldDAB prozatím spadají do kategorie „trial“. Právě poslední ze zmíněných států by ale tuto skupinu mohl brzy opustit.
Čtěte také
Mediální regulátor pro Bosnu a Hercegovinu jde zavádění digitálního rádia DAB+ vstříc a připravuje se na udělení prvních řádných licencí. Odpovídající výzvu zveřejnil na svých webových stránkách před měsícem, v pátek 29. prosince 2023. Přihlášky mohou zájemci doručit v zapečetěné obálce nejpozději do 12. února. Ta pak musí být označená viditelně nápisem „Multiplex 1 pro digitální rozhlas DAB+ - Neotvírat“. Veřejné otevření pak proběhne o den později, tedy 13. února.
Kosovo a Albánie stojí na Balkánském poloostrově prakticky úplně mimo celý proces a digitální rozhlasové vysílání DAB+ tu prozatím vůbec neprobíhá. Nejbližšími zeměmi s řádným provozem této technologie jsou Chorvatsko nebo Řecko. Přesto, že organizace WorldDAB uvádí Bosnu a Hercegovinu v kategorii „trial“, tedy experimentální nebo pilotní vysílání, online databáze Wohnort žádnými informacemi o DAB+ v této zemi nedisponuje, podobně jako portál UKWTV.
Související
-
Balkánská Černá Hora testuje možnosti digitálního rádia DAB+
O možnosti vysílání digitálního rozhlasu DAB+ se zajímá další balkánská země. Zatímco v Severní Makedonii byly testy této technologie opět přerušeny...
-
Severní Makedonie zkoumá možnosti DAB+, testuje osm programových pozic
V multiplexu jsou šířeny prozatím programy veřejnoprávního vysílatele Makedonsko Radio, očekává se však, že se přidají i některá komerční rádia.
-
Na Balkáně stále ještě funguje analogová televize, Rumunsko...
Signál analogové televize pokrývá ve zmíněné zemi v tuto chvíli ještě 97 % populace a okolo 93 % území.