Česká televize plánuje spustit v DVB-T2 nové regionální verze stanice ČT 1
Verze Čechy, Severní Morava a Jižní Morava doplní mutace Jihozápad a Severovýchod. Obsah první nové verze budou plnit regionální studia z Plzně a Českých Budějovic, druhou pak Ústí nad Labem a Hradec Králové.
Česká televize plánuje do roku 2021 spustit nové regionální verze kanálu ČT 1 HD. Verze Čechy, Severní Morava a Jižní Morava doplní mutace Jihozápad a Severovýchod. Obsah první nové verze budou plnit regionální studia z Plzně a Českých Budějovic, druhou pak Ústí nad Labem a Hradec Králové. Na konferenci Radiokomunikace 2019 to oznámil vedoucí vysílací techniky České televize Karel Trpák.
„Regionálnímu vysílání přikládáme velký význam,“ uvedl Trpák s tím, že s jeho rozšířením uspěl i generální ředitel Petr Dvořák v rámci svého kandidátského projektu.
Regionální vysílání nabídne Česká televize po startu DVB-T2 Multiplexu 21, který vznikne ze stávající Přechodové sítě 11, v níž jsou v současné době k dispozici kanály ČT 1 HD (Čechy), ČT 2 HD, ČT 24 HD, ČT :D HD, ČT art HD a ČT Sport HD. V Multiplexu 21 budou vedle programů České televize vysílat také stanice Českého rozhlasu. Podle Trpáka se musela Česká televize vypořádat s tím, že v DVB-T2 nebude možné veřejnoprávní multiplex regionalizovat, protože tato síť byla naplánována jako celoplošná.
Vedoucí vysílací techniky České televize Karel Trpák uvedl, že celkový datový tok finálního DVB-T2 multiplexu bude 33,35 Mbps. S tímto prostorem tedy bylo nutné pracovat. Veřejnoprávní televize funguje s takzvanými dynamickými PMT tabulkami, kdy se Česká televize inspirovala u regionálního vysílání rakouské ORF 2. Tento model byl v případě ČT poprvé využit u satelitu, u terestriálního vysílání ale nebyl možný. DVB-T multiplex 1 proto odkazuje na jeden obrazový a zvukový tok a v čase regionálního vysílání dochází ke změně tabulek, které popisují obsah streamu (datového proudu).
Vzhledem k tomu, že nebylo možné přepnout pouze datové streamy, musela Česká televize přistoupit i ke změně vlastností samotného multiplexu, což ale některé přijímače v minulosti nepodporovaly. Tento problém však odstranil takzvaný D-book ze srpna 2016, což je specifikace pro výrobce, která určuje, co mají set-top boxy a televizory podporovat. „Nyní se v praxi ukázalo, jak byla role Českého telekomunikačního úřadu v této věci důležitá, a jak bylo důležité, že se České Radiokomunikace rozhodly certifikovat přijímače pro DVB-T,“ konstatoval Trpák.
Související
-
Česká televize nabídne na webu a v HbbTV bonusový obsah, plánuje spustit službu ČT 24 Plus
Veřejnoprávní médium už nabízí touto formou sportovní přenosy, které se nedostanou do vysílání.
-
Česká televize posiluje regionální zpravodajství, CNN Prima News odhalila první staniční tvář
Základem zpravodajského týmu v Plzni a v Ústí nad Labem jsou zkušení redaktoři, kteří se dosud podíleli na výrobě informačních bloků ze severovýchodu a jihozápadu Čech.
-
Česká televize finalizuje podobu informační kampaně k vypínání DVB-T, zaměří se na regiony
Z další informační kampaní plánuje Česká televize začít v září, aby měli diváci dostatečný čas se vybavit přijímači.