České Radiokomunikace otestují na jihu Čech digitální rozhlas DRM
České Radiokomunikace spustily na jihu Čech oificiálně od dnešního experimentální digitální rozhlasové vysílání ve standardu DRM. Bude sloužit pouze pro ověření možnosti využití stávajících analogových vysílačů digitálnímu vysílání. Obsahem multiplexu je pouze stanice Radiožurnál. Experiment je aktivitou operátora.
Čtěte také
Testovací vysílání ve standardu DRM v pásmu středních vln bude ověřovat také nastavení různých modulačních parametrů, pokrytí ve dne a v noci, využitelné kapacity sítě nebo odolnost proti rušení.
Testovat se bude i dosah vysílání v závislosti na denní době a podmínkách. Signál je šířen z lokality České Budějovice - Husova kolonie. Vysílač umožňuje přestavbu na digitální technologii. Použit je výkon 3.1 kW na kmitočtu 954 kHz z vertikálního příhradového anténního systému o výšce 107 metrů. Obsahem multiplexu je stanice ČRo Radiožurnál.
DRM, tedy Digital Radio Mondiale je standard, který vznikl jako digitální náhrada analogového rozhlasového vysílání na dlouhých, středních a krátkých vlnách. Hojně se uchytil v Asii, zejména v Indii. Jeho výhodou je pokrytí většího území z jediného vysílače než při analogovém vysílání a s tím související vyšší energetická efektivita. Česká republika se nicméně vydala jasnou cestou digitálního rádia DAB+ a vysílání na jihu Čech je tak nutné brát pouze jako experiment. AM vysílání bylo v Česku ke konci roku 2021 utlumeno.
Související
-
All India Radio nabídne v digitálním režimu DRM tři rozhlasové programy
Řada asijských zemí sáhne při distribuci digitálního signálu rádia po technologii DRM, která umožňuje v AM rozsazích přenosy na velké vzdálenosti. Výjimkou není ani Indie.
-
Austrálie zvažuje vedle DAB+ i nasazení DRM, technologie by fungovala pro AM rozsahy
Australský regulátor prezentuje DRM jako technologii vhodnou pro přenos digitálního signálu na velkou vzdálenost.
-
Veletrh IBC potvrdil rozvoj digitálního rádia DRM, tradičně mimo evropský region
Digitálnímu rozhlasovému vysílání DRM se daří v Číně nebo Indii, rozvoj se ale očekává také v dalších asijských zemích včetně Ruska a také Africe.