Český rozhlas plánuje osmý nový DAB+ vysílač, dočkala by se ho Železná Ruda

21. červen 2023, aktualizováno

Západočeská Železná Ruda, která leží těsně u hranic se sousedním Bavorskem, by byla osmou lokalitou, do které by se měl v letošním roce rozšířit signál veřejnoprávního multiplexu ČRo DAB+. Město v Plzeňském kraji by následovalo sedm dalších lokalit, jejichž koordinaci už Český rozhlas oznámil. Stowattový vysílač s vertikální polarizací má být umístěn v lokalitě Vodárna.

Čtěte také

„Pokud všechno dobře půjde, tak se na podzim dočkáme dalších sedmi nebo osmi vysílačů sítě ČRo DAB+, které zahustí a vylepší pokrytí našeho multiplexu,“ uvedl vedoucí distribuce signálu Českého rozhlasu Pavel Balíček. Manažer zopakoval, že digitální síť v současné době pokrývá signálem 96 % populace, jde ovšem o pokrytí tzv. outdoor, tedy mimo budovy, například při jízdě automobilem. Reálné pokrytí s hodnotami indoor jsou nižší.

„Pro indoor příjem s hodnotou 79 dBuV je to 75 % a pro tzv. indoor perfect, který je ještě o šest decibelů dále, to je 57 % populace. Pokud by tedy měla mít síť DAB+ stejné pokrytí jako FM, tak se musí budovat robustnější,“ upozornil Balíček. Když se přepočítá nárůst pokrytí s těmito novými vysílači, hodnota se navýší sice pouze o 0,6 % populace, ale nárůst indoor pokrytí, na který se nyní Český rozhlas zaměřil, je 1,5 až 2 %.

autor: lukpo
Spustit audio

Související