FM distribuci plánují omezovat také sousedé, MDR vypne i některé vysílače v Sasku

8. červenec 2024

Desítky analogových kmitočtů v pásmu FM plánuje od roku 2025 vypnout německý veřejnoprávní rozhlas MDR, který obhospodařuje signálem spolkové země Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durynsko. Informovala o tom tamní média. MDR plánuje vypnout vysílače menšího výkonu, naopak tzv. páteřních kót se tyto změny dotknout nemají. Náhradou pro posluchače bude DAB+.

Čtěte také

V Německu pokračuje omezování analogového vysílání v FM pásmu. Šlesvicko-Holštýnsko oznámilo jeho úplné vypnutí v období 2025 až 2031, vedle toho paralelně pokračuje v utlumování provozu slabších kmitočtů veřejnoprávní Deutschlandradio a podobně i Bavorský rozhlas. K omezování FM vysílání se nově připojí i Mitteldeutscher Rundfunk (MDR). Řada saských FM vysílačů je zachytitelná na území Čech díky přeshraničnímu příjmu.

„Od roku 2025 bude zrušeno 37 ze současných 173 FM frekvencí. Jedná se spíše o nízkopříkonové vysílače, tzv. dokrývače, a neekonomické systémy, přičemž základní síť s výkonnými vysílači zůstává zachována,“ informoval oborový portál Teltarif s odvoláním na listy Sächsische Zeitung a Leipziger Volkszeitung. Okruh MDR Sputnik, který je určen výhradně mladému publiku, už nemá být v FM distribuci k dispozici vůbec. Posluchači v dotčených oblastech mají migrovat na DAB+.

autor: lukpo
Spustit audio

Související