Následovník legendárního Radia Luxembourg ukončí v prosinci AM vysílání, rok po Českém rozhlase
Se závěrem letošního roku bude ukončeno vysílání Radia RTL na dlouhovlnném kmitočtu 234 kHz. V polovině října o tom informovala agentura AFP s odvoláním na mediální skupinu M6, která tuto stanici vlastní. Řada vysílatelů od šíření signálu na AM rozsazích upouští, před rokem tak učinil v případě stanic Dvojka, Plus a Radiožurnál také Český rozhlas.
„Od 1. ledna nebude rádio RTL vysílat svůj dlouhovlnný signál ze svého vysílacího centra v Beidweileru v Lucembursku,“ informoval s odvoláním na agenturu AFP například francouzský deník Le Figaro. Online databáze MWLIST (je nutná registrace, pozn. red.) uvádí, že RTL Radio šířilo signál z dlouhovlnného střediska Beidweiler výkonem 750 kW přes den, následně pak 375 kW ve večerních a nočních hodinách.
Díky výkonu vysílače bylo možné přijímat vysílání stanice stovky kilometrů daleko, bylo však pro mediální skupinu zbytečně nákladné, končí tedy z ekonomických důvodů. O program RTL Radia pochopitelně posluchači nepřijdou. Mohou si ho naladit jak na analogovém přenosu s modernějším FM přenosem, případně prostřednictvím digitálního vysílání DAB+. Stanici je možné naladit také online přímo na webových stránkách https://www.rtl.lu/radio.
Související
-
Italský rozhlas Rai vypnul střední vlny, signály z jeho vysílačů byly zachytitelné i v Česku
Ze stejného důvodu jako Český rozhlas vypnula tento měsíc, konkrétně o půlnoci z 10. na 11. září, vysílání na AM rozsazích italská veřejnoprávní instituce Rai.
-
Polský rozhlas začal vysílat zpravodajství pro Ukrajinu, kvůli dosahu využívá dlouhé vlny
Polský veřejnoprávní rozhlas začal od včerejšího dne vysílat na své dlouhovlnné frekvenci 225 kHz.
-
Český rozhlas chce zlepšit pokrytí digitálním rádiem uvnitř budov, DAB+ bude financovat z vypnutí AM
Český rozhlas bude pokračovat i v následujících letech v roli lídra digitálního rádia DAB+.