Nova, Prima a Barrandov skončily v Praze v DVB-T, nové vysílání DVB-T2 vyžaduje úpravu antén

9. leden 2020

Ve vysílání České televize apeloval na úpravu anténních systému výkonný technický ředitel Michal Kratochvíl. Divákům Studia ČT 24 popsal problematiku zpracování signálu a jeho možná úskalí.

Ve středu 8. ledna minutu před půlnocí bylo na pražském vysílači Žižkov ukončeno šíření multiplexů 2 a 3 s programy Novy, Primy, Barrandova a dalšími programy ve standardu DVB-T. Televizní diváci, kteří přijímají signál pozemní cestou, už nyní pro všechny celoplošné stanice potřebují přijímače – televizor nebo se-top box – DVB-T2. Příští týden, ve středu 15. ledna dojde také na středočeský Cukrák a za dalších sedm dní pak i Votice – Mezivrata. Dlouhodobě se problematice přechodu věnuje a věnovala Česká televize.

Její výkonný ředitel techniky Michal Kratochvíl ve vysílání Studia ČT24 apeloval na diváky, aby nepodceňovali v souvislosti s přechodem na vysílání DVB-T2 úpravy anténních systémů. Jejich nevyhovující stav může znepříjemnit, případně úplně znemožnit příjem nového televizního vysílání. Problémem jsou podle Kratochvíla nevhodné zesilovače, filtry, kmitočtové zádrže a další prvky, které mohli v minulosti sloužit pro příjem zahraničního vysílání, zejména z Německa a Polska.

„Některá řešení, která byla poplatná své době, je potřeba zrevidovat. Je potřeba se na to podívat a nejlépe zavolat odbornou firmu, pokud ten, kdo to instaloval, již není k dispozici,“ konstatoval výkonný ředitel techniky České televize. Podle jeho slov diváci leckdy netuší, který vysílač ve skutečnosti přijímají. „Znám obyvatele Prahy, a je jich relativně hodně, kteří přijímají Bukovou horu nebo dokonce kraj Prahy, kde přijímají Klínovec. Češi byli v tomto směru velmi kreativní,“ konstatoval Kratochvíl.

Někteří obyvatelé hlavního města a jeho okolí mohou být v kuriózní situaci a může se jich hned týkat hned několik termínů souvisejících s přechodem, pokud signál zpracovává takzvaná společná televizní anténa (STA). Vyloučena není například možnost, kdy signál operátora Digital Broadcasting, který přeladil své vysílače již ve středu, přijímají ze severního směru, a Českých Radiokomunikací z jižního, protože za tímto účelem je pro ně primární Cukrák (vypnutí 15. ledna). Aby nebyla situace tak jednoduchá, může ji ještě zkomplikovat fakt, že do STA přichází Česká televize ze severočeské Bukové hory (vypnutí 30. ledna).

autor: lukpo
Spustit audio

Související