Rakousko slaví pět let celoplošného DAB+, čeká ho největší boom komerčních rádií od roku 1998

5. červen 2024

Naši jižní sousedé vstoupí 21. června do nejvýznamnější etapy rozhlasového vysílání za posledních šestadvacet let. Právě v tento den dojde ke spuštění druhé celoplošné DAB+ sítě a několika regionálních programových nabídek. 28. května si Rakousko připomnělo pět let od chvíle, kdy byly spuštěny první vysílače multiplexu DAB+ Austria provozované telekomunikační společností ORS.

Čtěte také

Od 21. června bude v celém Rakousku na platformě DAB+ k dispozici dalších čtrnáct programů. To znamená, že celoplošná programová nabídka se rozroste na třicet stanic. Potěšující je především rozšíření DAB+ v regionech. Půjde konkrétně o oblasti Vorarlbersko, Tyrolsko, Salcbursko a Horní Rakousko, Korutany a Štýrsko, jižní Burgenland i Dolní Rakousko a severní Burgenland. I tyto nové regionální vysílací sítě nabídnou celkem dalších čtrnáct programů.

S novými stanicemi se nabídka digitálního rádia, které lze u našich jižních sousedů přijímat prostřednictvím DAB+, zvyšuje na celkem osmapadesát programů. Majitelé digitálních rádií se mohou těšit na širokou škálu žánrů a obsahu, od popu a rocku přes hity a vážnou hudbu až po zprávy a sport. To pro posluchače znamená nebývalou rozmanitost rozhlasových programů. Operátor ORS uvedl, že jde o největší rozšíření komerčního vysílání od roku 1998.

Čtěte také

„Je to velká výhra pro rozhlasovou scénu v Rakousku!“ komentuje blížící se digitální revoluci Roman Gerner, předseda sdružení Digital Radio Österreich. Aktuální průzkum rozhlasové poslechovosti ukazuje, že rádio jako médium je v Rakousku oblíbeným společníkem. Každý den si ho naladí přes 6 milionů lidí a věnuje mu v průměru 202 minut. Od roku 2020, kdy vstoupilo v platnost nařízení EU o instalaci digitálních tunerů do základní výbavy vozů, bylo zaregistrováno více než 700 tisíc nových vozů. Z posluchačů využívá DAB+ právě v automobilu 60 % z nich.

Více než milion lidí v Rakousku již poslouchá rádio prostřednictvím DAB+ několikrát za měsíc. Přibližně polovina obyvatel zná DAB+ a třetina domácností má rádio s podporou této technologie. „DAB+ se v Rakousku vyvinul v úspěšný model. Díky velkému množství programů, křišťálově čistému zvuku a doplňkovým funkcím nabízí DAB+ atraktivní alternativu k FM rádiu. Rozšiřování sítě DAB+ a zvyšující se počet posluchačů ukazuje, že DAB+ má v Rakousku stále velký potenciál,“ vysvětlil Thomas Pöcheim, výkonný ředitel Digital Radio Österreich.

autor: lukpo
Spustit audio

Související