Většina diváků sleduje DVB-T2 vysílání ze společné antény, podíl televizorů a set-top boxů je téměř vyrovnaný

2. prosinec 2020

Pozemní vysílání zůstalo na našem trhu i po přechodu na DVB-T2 s 55 % dominantní televizní platformou. Informovaly o tom České Radiokomunikace s odvoláním na data společnosti Nielsen Admosphere.

Diváci přijímají pozemní digitální vysílání DVB-T2 nejčastěji prostřednictvím společných televizních antén (STA), a to v 51 % případů. Ukázala to data společnosti Nielsen Admosphere pro České Radiokomunikace. S 42 % následuje individuální venkovní anténa a pouhých 7 % domácností se spoléhá na řešení uvnitř místnosti, takzvaný indoor příjem. Pozemní televizní vysílání zůstalo podle dat Nielsen Admosphere i po vypnutí celoplošných DVB-T multiplexů s necelými 55 % nadále dominantním způsobem příjmu TV signálu.

Poměr sledování televizního vysílání na televizorech a set-top boxech je téměř vyrovnaný, a to 48 vs. 52 %. Na kabelové a IPTV operátory se souhrnně spoléhá necelých 32 % populace, s přibližně 20 % následuje satelitní příjem. Jako samostatné kategorie jsou ale kabelová a IP televize stále za sledováním programů z družice. České Radiokomunikace hodnotí přechod na DVB-T2 jako povedený, protože se podařilo zachovat dominantní postavení zemského vysílání. Diváci mohou přijímat ve dvou multiplexech operátora celkem 26 stanic, z toho přibližně 60 % v HD rozlišení. V provozu je 78 vysílačů a 163 dokrývačů.

autor: lukpo
Spustit audio

Související