Vše, co potřebujete vědět o přechodu na DVB-T2

Televize, dálkový ovladač, ovládání, vysílání, přepínání programů, kanálů (ilustrační foto)

Po řadě měsíců souběžného vysílání přechodových sítí DVB-T2 přichází nyní na řadu vypínání celoplošných sítí využívajících původního standardu DVB-T. Proč k přechodu dochází, co to znamená pro diváka, jaké kroky (ne)bude muset podniknout, aby nepřišel o příjem svých oblíbených televizních programů?

Proč se přechází na DVB-T2

Plán vypnutí celoplošných sítí DVB-T a zapnutí stejného počtu DVB-T2 sítí souvisí s opuštěním frekvenčního pásma 700 MHz ve prospěch systémů pro mobilní komunikaci. Při pokračování DVB-T by u některých vysílačů bylo obtížné, případně i nemožné s okolními státy zkoordinovat nové kmitočty mimo pásmo 700 MHz s takovými parametry, na které jsme zvyklí. Novější standard umožňuje prostřednictvím rozsáhlejších jednofrekvenčních sítí využít stejný frekvenční kanál na větším území a tím uspořit kmitočtové spektrum potřebné pro vysílací sítě celoplošných multiplexů.

Mobilní telefon jako vánoční dárek (ilustrační foto)

Technologický přínos DVB-T2

Účinnější kanálové kódování a vyšší modulace datových nosných (256QAM) umožňuje v našich podmínkách DVB-T2 docílit navýšení datového toku multiplexu o přibližně polovinu ve srovnání s DVB-T. Významně efektivnější zdrojové kódování HEVC (H.265) si pro přenos Full HD obrazu vystačí s podobným datovým tokem, jaký potřeboval kolek MPEG2 pro obraz ve standardním rozlišení. U přenosu v SD rozlišení pak kodeku HEVC stačí méně než polovina datového toku nutného v MPEG-2.

Česká televize nabídne v DVB-T2 své programy v HD kvalitě

Výzvy další generace systému pro TV vysílání

Technologickou ambicí přechodu na DVB-T2 je bezpochyby překlopení většiny programů do Full HD rozlišení. Komerční realitou pak zřejmě bude umístění většího počtu programů ve standardním rozlišení, případně „něčeno“ mezi Full HD a SD do celostátních privátních multiplexů na úkor některých regionálních sítí. U regionálních sítí přechod na DVB-T2 nepřináší úsporu kmitočtů, u čistě regionálního obsahu většinou nebude pro provozovatele ani navýšení dostupného datového toku dostatečným argumentem pro výměnu vysílací technologie.

Nová celoplošná stanice Seznam.cz TV zahájila vysílání

Přechodové sítě

Signál televizního vysílání DVB-T2 je divákům k dispozici prostřednictvím přechodových sítí 11, 12 a 13 z většiny velkých vysílačů už od jara 2018. Přechodové sítě dávají divákům možnost vyzkoušet si příjem v novém standardu v předstihu před vypnutím systému DVB-T. Příjem DVB-T2 je již v tuto chvíli atraktivní zejména díky multiplexu České televize, který obsahuje všechny programy veřejné služby ve Full HD rozlišení. Názvy programů v přechodových sítích končí zkratkou „T2“. Pokud jste kupovali televizní přijímač nedávno, neváhejte jej znovu naladit a vyzkoušet přítomnost DVB-T2 programů.

Přechodová síť 13 s programy České televize

Způsoby příjmu TV vysílání

Zemské vysílání je v České republice nejrozšířenějším způsobem příjmu televizních programů. Dalšími možnostmi je satelitní příjem, kabelová televize nebo IPTV. Jejich obchodní model vztahu operátora k provozovatelům televizních stanic i divákům a možnosti prémiových a specifických služeb jsou jiné než u zemského vysílání. Žádný operátor rozhodně nevysílá zdarma. Příjem zemského vysílání DVB-T2 (shodně jako u DVB-T) je ve srovnání s ostatními zmíněnými systémy technicky nejsnazší. Vyžaduje pouze napájení přijímače a vhodný anténní systém pro příjem požadovaných vysílačů. DVB-T2 se hodí i jako záloha výše uvedených systémů.

T-Mobile Televize

Výběr TV přijímače nebo set-top boxu

Pro možnost příjmu vysílání DVB-T2 je potřeba mít k dispozici televizní přijímač, set-top box nebo USB přijímač k PC určený pro tento systém. Podstatné také je, aby přijímač pracoval s kodekem HEVC/H.265. Způsobilost zvoleného přijímače nebo set-top boxu je možné ověřit na stránkách https://www.dvbt2overeno.cz/overeni.

Oficiální set-top-box pro DVB-T2 platformu freenet TV

Nový TV přijímač může nabídnout i nové funkce

Při výběru nového televizoru je vhodné vyjma uhlopříčky, ceny a spotřeby přemýšlet i o možnosti koupě přístroje vybaveného kabelovým nebo satelitním přijímačem (DVB-C, DVB-S2). Televizor „s operačním systémem“ a připojením k internetu může spolupracovat s řadou on-line služeb bez nutnosti cokoliv dalšího připojovat. U set-top boxů bývá možnost připojení audiosystému. Některé dražší set-top boxy podporují přístup k HbbTV i přehrávání on-line obsahu včetně příjmu streamů rozhlasového vysílání. Existuje i set-top box s možností příjmu DAB+.

Příjem vysílání DVB-T2 může znemožnit STA

Společná televizní anténa (STA) je obvyklým příslušenstvím většiny bytových domů. Laickému uživateli bytu/divákovi umožňuje příjem televizních programů na základě investice do účastnické šňůry propojující anténní zdířku televizoru a účastnickou zásuvku STA. Na účastnické zásuvce se mají vyskytovat signály televizních multiplexů s dostatečnou úrovní v dostatečné kvalitě zajištěné anténními systémy na střeše budovy a patřičnými aktivními prvky napájejícími kabelový rozvod po budově. U větších budov bývají aktivní prvky kanálově selektivní a tedy propustné pouze pro konkrétní nastavené kmitočty televizních kanálů. Vypínání DVB-T sítí a přelaďování přechodových sítí DVB-T2 na kmitočty finálních DVB-T2 sítí bude v některých případech znamenat nutnost zásahu do STA. Přeladění bude nutné tehdy, pokud se kmitočtové kanály finálních sítí budou lišit od kanálů původních DVB-T sítí i přechodových DVB-T2 sítí. U individuálních instalací antén například v rodinných domech se kanálová selektivita neuplatňuje a je velká pravděpodobnost bezchybného příjmu DVB-T2, pokud byl předtím bezproblémový příjem DVB-T.

Společná televizní antény, antény

První vypínání DVB-T2 v Praze 27. 11. 2019

První aktivita spojená s vypínáním DVB-T nastala 27. listopadu 2019 a týkala se pouze programů České televize a Českého rozhlasu. O půlnoci došlo k vypnutí DVB-T vysílačů Praha – město (Žižkov) a Praha (Cukrák) vysílajících na 53 kanále. Přechodová síť multiplexu České televize na 26 kanálu pokračuje bez přerušení dál a z přechodové sítě se zde v praxi stává finální síť 21. Pokud tedy vlastníte DVB-T2 televizi nebo set-top box a už nyní přijímáte programy s názvy ukončenými „T2“, nic se pro Vás nemění. S ohledem na atraktivitu HD programů České televize se dá očekávat, že řada společných televizních antén již byla připravena pro příjem přechodové a zároveň finální sítě České televize na 26 kanálu. Pokud přesto nově zakoupený TV přijímač DVB-T2 síť ČT po magickém datu nezachytí, je možné hledat problém v STA.

Vypínání komerčních multiplexů bude v Praze a okolí pokračovat v lednu 2020. Více informací brzy přineseme a tento článek bude průběžně aktualizován. Shrnuje je také webová stránka státní informační kampaně: https://www.televizezadarmo.cz/

Související