Vše, co potřebujete vědět o přechodu na DVB-T2

Televize, dálkový ovladač, ovládání, vysílání, přepínání programů, kanálů (ilustrační foto)

Po řadě měsíců souběžného vysílání přechodových sítí DVB-T2 přichází nyní na řadu vypínání celoplošných sítí využívajících původního standardu DVB-T. Proč k přechodu dochází, co to znamená pro diváka, jaké kroky (ne)bude muset podniknout, aby nepřišel o příjem svých oblíbených televizních programů?

Proč se přechází na DVB-T2

Plán vypnutí celoplošných sítí DVB-T a zapnutí stejného počtu DVB-T2 sítí souvisí s opuštěním frekvenčního pásma 700 MHz ve prospěch systémů pro mobilní komunikaci. Při pokračování DVB-T by u některých vysílačů bylo obtížné, případně i nemožné s okolními státy zkoordinovat nové kmitočty mimo pásmo 700 MHz s takovými parametry, na které jsme zvyklí. Novější standard umožňuje prostřednictvím rozsáhlejších jednofrekvenčních sítí využít stejný frekvenční kanál na větším území a tím uspořit kmitočtové spektrum potřebné pro vysílací sítě celoplošných multiplexů.

Technologický přínos DVB-T2

Účinnější kanálové kódování a vyšší modulace datových nosných (256QAM) umožňuje v našich podmínkách DVB-T2 docílit navýšení datového toku multiplexu o přibližně polovinu ve srovnání s DVB-T. Významně efektivnější zdrojové kódování HEVC (H.265) si pro přenos Full HD obrazu vystačí s podobným datovým tokem, jaký potřeboval kolek MPEG2 pro obraz ve standardním rozlišení. U přenosu v SD rozlišení pak kodeku HEVC stačí méně než polovina datového toku nutného v MPEG-2.

Výzvy další generace systému pro TV vysílání

Technologickou ambicí přechodu na DVB-T2 je bezpochyby překlopení většiny programů do Full HD rozlišení. Komerční realitou pak zřejmě bude umístění většího počtu programů ve standardním rozlišení, případně „něčeno“ mezi Full HD a SD do celostátních privátních multiplexů na úkor některých regionálních sítí. U regionálních sítí přechod na DVB-T2 nepřináší úsporu kmitočtů, u čistě regionálního obsahu většinou nebude pro provozovatele ani navýšení dostupného datového toku dostatečným argumentem pro výměnu vysílací technologie.

Vysílače regionálních DVB-T sítí

Přechodové sítě

Signál televizního vysílání DVB-T2 je divákům k dispozici prostřednictvím přechodových sítí 11, 12 a 13 z většiny velkých vysílačů už od jara 2018. Přechodové sítě dávají divákům možnost vyzkoušet si příjem v novém standardu v předstihu před vypnutím systému DVB-T. Příjem DVB-T2 je již v tuto chvíli atraktivní zejména díky multiplexu České televize, který obsahuje všechny programy veřejné služby ve Full HD rozlišení. Názvy programů v přechodových sítích končí zkratkou „T2“. Pokud jste kupovali televizní přijímač nedávno, neváhejte jej znovu naladit a vyzkoušet přítomnost DVB-T2 programů.

Postup vypínání DVB-T v krajích

Způsoby příjmu TV vysílání

Zemské vysílání je v České republice nejrozšířenějším způsobem příjmu televizních programů. Dalšími možnostmi je satelitní příjem, kabelová televize nebo IPTV. Jejich obchodní model vztahu operátora k provozovatelům televizních stanic i divákům a možnosti prémiových a specifických služeb jsou jiné než u zemského vysílání. Žádný operátor rozhodně nevysílá zdarma. Příjem zemského vysílání DVB-T2 (shodně jako u DVB-T) je ve srovnání s ostatními zmíněnými systémy technicky nejsnazší. Vyžaduje pouze napájení přijímače a vhodný anténní systém pro příjem požadovaných vysílačů. DVB-T2 se hodí i jako záloha výše uvedených systémů.

Výběr TV přijímače nebo set-top boxu

Pro možnost příjmu vysílání DVB-T2 je potřeba mít k dispozici televizní přijímač, set-top box nebo USB přijímač k PC určený pro tento systém. Podstatné také je, aby přijímač pracoval s kodekem HEVC/H.265. Způsobilost zvoleného přijímače nebo set-top boxu je možné ověřit na stránkách https://www.dvbt2overeno.cz/overeni.

Nový TV přijímač může nabídnout i nové funkce

Při výběru nového televizoru je vhodné vyjma uhlopříčky, ceny a spotřeby přemýšlet i o možnosti koupě přístroje vybaveného kabelovým nebo satelitním přijímačem (DVB-C, DVB-S2). Televizor „s operačním systémem“ a připojením k internetu může spolupracovat s řadou on-line služeb bez nutnosti cokoliv dalšího připojovat. U set-top boxů bývá možnost připojení audiosystému. Některé dražší set-top boxy podporují přístup k HbbTV i přehrávání on-line obsahu včetně příjmu streamů rozhlasového vysílání. Existuje i set-top box s možností příjmu DAB+.

Příjem vysílání DVB-T2 může znemožnit STA

Ilustrační foto: Společná televizní anténa (STA)

Společná televizní anténa (STA) je obvyklým příslušenstvím většiny bytových domů. Laickému uživateli bytu/divákovi umožňuje příjem televizních programů na základě investice do účastnické šňůry propojující anténní zdířku televizoru a účastnickou zásuvku STA. Na účastnické zásuvce se mají vyskytovat signály televizních multiplexů s dostatečnou úrovní v dostatečné kvalitě zajištěné anténními systémy na střeše budovy a patřičnými aktivními prvky napájejícími kabelový rozvod po budově. U větších budov bývají aktivní prvky kanálově selektivní a tedy propustné pouze pro konkrétní nastavené kmitočty televizních kanálů. Vypínání DVB-T sítí a přelaďování přechodových sítí DVB-T2 na kmitočty finálních DVB-T2 sítí bude v některých případech znamenat nutnost zásahu do STA. Přeladění bude nutné tehdy, pokud se kmitočtové kanály finálních sítí budou lišit od kanálů původních DVB-T sítí i přechodových DVB-T2 sítí. U individuálních instalací antén například v rodinných domech se kanálová selektivita neuplatňuje a je velká pravděpodobnost bezchybného příjmu DVB-T2, pokud byl předtím bezproblémový příjem DVB-T.

První vypínání DVB-T v Praze 27. 11. 2019

První aktivita spojená s vypínáním DVB-T nastala 27. listopadu 2019 a týkala se pouze programů České televize a Českého rozhlasu. O půlnoci došlo k vypnutí DVB-T vysílačů Praha – město (Žižkov) a Praha (Cukrák) vysílajících na 53 kanále. Přechodová síť multiplexu České televize na 26 kanálu pokračuje bez přerušení dál a z přechodové sítě se zde v praxi stává finální síť 21. Pokud tedy vlastníte DVB-T2 televizi nebo set-top box a už nyní přijímáte programy s názvy ukončenými „T2“, nic se pro Vás nemění. S ohledem na atraktivitu HD programů České televize se dá očekávat, že řada společných televizních antén již byla připravena pro příjem přechodové a zároveň finální sítě České televize na 26 kanálu. Pokud přesto nově zakoupený TV přijímač DVB-T2 síť ČT po magickém datu nezachytí, je možné hledat problém v STA.

Vypínání DVB-T v lednu 2020

Vysílače DVB-T vypínané v lednu, barvy dle kombinace vypínaných multiplexů

V lednu pokračuje vypínání DVB-T multiplexu České televize z hlavních i dokrývacích vysílačů v Ústeckém a Královehradeckém kraji. V Královehradeckém kraji se 8. ledna po nočním vypínání DVB-T většina vysílačů přechodové DVB-T2 sítě 11 probudí jako vysílače finální sítě 21 beze změny kanálu. Diváci již vybavení DVB-T2 příjmem tedy nic nepoznají.  Vyjímkou je vysílač HRONOV, který mění frekvenční kanál. DVB-T Vysílač v Peci pod Sněžkou se odmlčí bez náhrady. Ve stejném čase se odmlčí také středočeské Votice a Sázava. V Ústeckém kraji budou naopak muset 31. ledna i všichni připravení diváci přeladit své DVB-T2 přijímače z 50 na 33 definitivní kanál. 33 kanál se zde využíval, společné televizní antény by tedy neměly být překážkou v příjmu.

První vypínání komerčních vysílačů DVB-T multiplexů nastává Praze a Středočeském kraji. V Praze budou 9. ledna odpoledne na svých DVB-T2 přijímačích a set-top boxech diváci ladit kanály 40 (finální síť 22), 23 (finální síť 23) a 42 (finální síť 24). Pouze finální síť 24 ale využije kanál, na kterém se dříve vysílal multiplex 4. Finální sítě 22 a 23 (obě patřící operátoru České radiokomunikace) využijí pro Prahu úplně nové kanály, které se bez předchozí úpravy společných televizních antén nemají u frekvenčně selektivních instalací šanci dostat na vstup přijímačů. Z tohoto důvodu ještě zůstává do konce měsíce ledna v provozu přechodová síť 12 umožňující DVB-T2 připraveným vyčkat příchodu anténního odborníka bez výpadku nejzásadnějších komerčních programů.

Většina středočeských vysílačů multiplexu 4 uvolní frekvenční prostor novému standardu taktéž 9. ledna. Pouze vysílač Kutná hora si počká až do dubna. Původní kanál multiplexu 4 si pro finální síť 24 ponechají vysílače Benešov a Rakovník. Vysílače Beroun a Příbram své kmitočtové kanály mění. DVB-T vysílače multiplexů 2 a 3 se odmlčí o týden později. Vysílače finálních sítí 22 a 23 v drtivé většině nevyužijí jejich původní kanály ani kanály přechodových sítí. Vypínání a přelaďování se o další týden opozdí na vysílači Votice, později na řadu přijde také dokrývací vysílač pro Rakovník. Kanály přechodové sítě 12 si ponechají pouze dokrývací vysílače pro Jince, Příbram a Sázavu.

Vypínání DVB-T v únoru 2020

Vysílače DVB-T vypínané v únoru, barvy dle kombinace vypínaných multiplexů

Více informací o jednotlivých lokalitách a ladění přijímačů najdete v článku: Přechod na DVB-T2 pohledem na jednotlivé vysílací lokality, rádce pro ladění přijímačů

Související