Vzdálené rozhlasové sítě mohou dočasně rušit multiplex ČRo DAB+
Na stejných kanálech, které využívá multiplex Českých Radiokomunikací, fungují i některé švýcarské nebo německé vysílače. Za běžných podmínek se tyto sítě nemají šanci „potkat“, to ovšem neplatí v době inverzního počasí. Vzájemné rušení vysílačů je však pouze dočasné.
Inverzní počasí v těchto hodinách ovlivňuje příjem rozhlasových i televizních signálů v České republice a tato skutečnost se pochopitelně nevyhýbá ani multiplexu ČRo DAB+, který operuje na kanálech 12C v Čechách a 12D na Moravě. Za běžných podmínek jsou místní a zahraniční vysílače koordinované tak, že se nemají šanci ovlivňovat, v průběhu inverzního počasí to však neplatí.
Signály mají výrazně vyšší dosah, většinou jde o stovky kilometrů. Pokud jste tedy zaznamenali zhoršený příjem, počkejte si, zda nejde pouze o dočasný jev.
Vysílače, které mohou ovlivnit příjem sítě ČRo DAB+
Kanál 12C
- Multiplex SRG SSR D01 (Švýcarsko) – vysílač Säntis – výkon 41,7 kW
- Multiplex SRG SSR D01 (Švýcarsko) – vysílač Bregenz – výkon 8,3 kW
- Multiplex Towercom (Slovensko) - vysílač Bratislava/Kamzík - výkon 3,6 kW
Kanál 12D
- Multiplex Berlin BRBG 12D – vysílač Calau – výkon 10 kW
- Multiplex Antenne DE – vysílač München/Olympiaturm – 10 kW
Související
-
Český rozhlas začal nabízet v DAB+ regionální počasí, přijdou s ním i další celoplošné stanice
K doplňkovému servisu, který přináší digitální rádio, není nutné být připojený k internetu, uživatel však musí mít přijímač s barevným displejem.
-
Český rozhlas rozšířil pokrytí DAB+ na 95 procent populace a oznámil vypnutí středních vln
Český rozhlas vstoupil do další, významné fáze digitalizace. Signál multiplexu ČRo DAB+ dosáhl k dnešnímu dni 95 % obyvatel Česka. Spuštěno bylo 10 nových vysílačů.
-
Němci shrnuli rozvoj digitálního rádia v Evropě, Český rozhlas pochválili za jeho vedoucí roli
Naši západní sousedé upozornili na rozšiřování DAB+ v Česku a také roli operátorů RTI cz, Teleko digital a České Radiokomunikace.