Bavorský regulátor podpoří v digitalizaci nejvíce nezisková rádia a „DAB+ only“ vysílatele

19. červen 2024

Až 90 procent z celkové částky, která dosáhla již téměř 2 milionů eur, v přepočtu necelých 45 milionů korun, je připraven bavorský mediální regulátor proplatit neziskovým vysílatelům, kteří šíří signál prostřednictvím pozemního digitálního vysílání DAB+. Stejným způsobem plánuje podporovat i broadcastery, kteří využívají pro pozemní vysílání výhradně tuto technologii.

Čtěte také

Bavorský mediální úřad chce nenásilnou formou donutit tamní vysílatele k přechodu na pozemní digitální vysílání DAB+. Největší část financí týkající se úhrady za distribuci signálu má být určena nekomerčním vysílatelům (u nás například Rádio Proglas) a stanicím, které šíří svůj pozemní signál výhradně přes technologii DAB+. Dosavadní částka na tyto účely činí 1,8 milionu eur (okolo 45 milionů korun), připraveno je pak dalších 900 tisíc eur (22 milionů korun) ve státní kase Bavorska.

Thorsten Schmiege, prezident BLM, podporu rozhlasové digitalizace komentoval následovně: „S novým konceptem financování chceme vytvořit cílené pobídky pro bavorské vysílací společnosti, aby se spoléhali na DAB+ jako budoucí digitální distribuční kanál. Podpora by neměla probíhat plošně, ale cíleně a především by měla vycházet z konkrétních potřeb financování jednotlivých poskytovatelů v procesu transformace.“ Bavorsko prodloužilo analogové FM vysílání do roku 2035.

autor: lukpo
Spustit audio

Související