DAB+ jedním z historických milníků 100 let rádia v Německu
Dvanáct let již buduje Německo celoplošné DAB+ vysílání, kdy v roce 2011 došlo k restartu technologie digitálního rádia a spuštění prvních vysílačů. Multiplex DR Deutschland se tak stal bez diskuse jedním z technologických milníků, které připomíná bohatá historie u našicz západních sousedů. Německo slaví 100 let rádia stejně jako Česká republika.
Čtěte také
1. srpna 2011 se v Německu poprvé začaly vysílat programy založené na digitálním standardu DAB+. Metoda přenosu DAB+ pracuje s modernějším a účinnějším zvukovým kódováním, aby se snížily náklady na přenos a nabídly větší prostor pro podstatně větší rozmanitost digitálních programů se stejnou kvalitou zvuku. Naši západní sousedé už tehdy začaly šířit DAB+ rádio ve III. pásmu, zatímco Česká republika více méně ve stejnou dobu zahajovala tehdejší L-band.
Stabilní příjem stanic v celoplošném vysílacím prostoru bez šumu a praskání, kvalita zvuku konkurující CD a především digitální služba TPEG určená pro řízení dopravy, která dalece přesahuje možnosti služby dopravních dat distribuované přes VKV/FM vysílače – to vše z toho jsou výhody DAB+. V současné době neexistuje ani v Německu způsob, jak zcela nahradit analogový přenos digitální technologií, nicméně země v oblasti DAB+ význramně pokračuje kupředu.
Související
-
První německý celoplošný DAB+ multiplex dokončil plánovanou výstavbu pro rok 2023
Telekomunikační operátor Media Broadcast již v následujících dvou měsících nepočítá s výstavbou žádného s DAB+ vysílačů prvního německého celoplošného multiplexu.
-
Úvaha: Německý rozhlasový trh je přesycen, stanice v DAB+ se vzájemně kanibalizují
Německý rozhlasový trh je vzhledem ke své pestrosti a bohaté programové nabídce často příkladem i pro Českou republiku.
-
Německá privátní rádia může DAB+ zvýhodnit oproti veřejnoprávnímu rozhlasu
Technologie DAB+ může být v případě německých soukromých rozhlasových stanic vhodným distribučním prostředkem pro expanzi do dalších regionů.