Nevýhodná pozice DAB+ vadí i jeho podporovatelům, svou kritiku adresovali ČTÚ
Nejen telekomunikační operátoři, kteří v následujících měsících spustí své DAB+ multiplexy na definitivních kmitočtech, ale také fyzické osoby se rozhodly zaslat své připomínky k Plánu využití kmitočtového spektra, konkrétně v rozsahu 174 až 380 MHz, jehož část poslouží digitálnímu rádiu. Je mezi nimi i dlouholetý spolupracovník naší redakce Karel Mikuláštík.
Čtěte také
Mikuláštík patří již řadu let mezi zastánce možnosti vzniku rozhlasových multiplexů pro komunitní a nezisková rádia. Úřadu proto doporučil, aby do PVRS vložil několik pasáží, které se této možnosti týkají. Jednou z nich je možnost provozování lokální sítě s výkonem 10 Wattů na období 12 měsíců. Lokální rádia by pak měla mít možnost provozování sítě s výkonem do 200 Wattů. Mikuláštík navrhuje i možnost provozování sítě mimo přidělené území s výkonem do 1 kW.
„Předpokladem je, že ČTÚ zastupující zde roli České republiky plně podporuje rozvoj digitálního vysílání a cílem této podpory má být v horizontu vyšších jednotek let postupné opuštění systému/pásma VKV-FM. Systém VKV-FM je jednak v dnešní době již nekompatibilní s moderními digitálními způsoby šíření audio signálu a zároveň je energeticky mnohonásobné náročnější než systém DAB+,“ uvádí ve svém dopisu regulátorovi právě Karel Mikuláštík.
Čtěte také
Další, méně známou, avšak viditelnou tváří v oblasti digitálního rozhlasu, je Daniel Neumann. Ten se vedle moderních technologií věnuje dlouhodobě i meteorologii na amatérské úrovni a fotografii různých přírodních úkazů apod. Neumann kritizuje zejména nesmyslné udělování dalších a dalších lokálních vysílačů v pásmu FM, „Jestliže by mělo dojít k omezení nebo dokonce ke znemožnění DAB vysílání skrz individuální oprávnění, nejprve musí dojít k omezení nebo znemožnění FM vysílání skrz zastavení přidělování jakýchkoliv nových licencí,“ myslí si digitální nadšenec.
Kompletní znění připomínek operátorů ke stávající podobě PVRS i fyzických osob je k dispozici na webu Českého telekomunikačního úřadu.
Související
-
Operátor budoucí celoplošné sítě RTI cz: Nechceme být diskriminování oproti ČRA
Velkou vlnu nevole zvedlo u operátorů rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu koordinovat kmitočtového spektrum na míru jedinému hráči na trhu.
-
Broadcast Services: Operátoři nemají být v budování DAB+ multiplexů diskriminování oproti ČRA
Jako diskriminační vůči ostatním operátorům chápe stávající podobu Plánu využití kmitočtového spektra v v rozsahu 174 až 380 MHz také společnost Broacast Services.
-
České Radiokomunikace se zastaly ČTÚ, regulátor by neměl provádět žádné další koordinace
Český telekomunikační úřad by podle Českých Radiokomunikací neměl provádět žádné další koordinace nad rámec, který byl stanoven v rámci plánů využití kmitočtového spektra.