Přechod na DVB-T2 v Polsku se tentokrát českému území vyhnul, další klíčové datum bude 23. května
Naši severní sousedé přešli v pondělí 25. dubna v dalších čtyřech oblastech na pozemní digitální vysílání DVB-T2, standard H.265/HEVC, který se používá i v České republice nebo Německu. Tentokrát šlo však o regiony vzdálenější od našeho území, takže diváci přijímající polské komerční sítě mohou být prozatím v klidu.
Fáze 2 proběhla v uplynulých hodinách ve vojvodstvích Západopomořanském, Pomořském, Kujavsko-pomořském a Velkopolském. Z pohledu Polska tak sice jde o další velkou oblast, nicméně z pohledu českého diváka tato akce důležitá nebyla, protože sem spadají mj. města jako Štětín, Konín, Plock nebo Koszalin, které nejsou na našem území vůbec zachytitelné. Z pohledu místního diváka bude přechod na DVB-T2 ukončen v Polsku 23. května.
V tomto termínu budou překlopeny do standardu DVB-T2 například vysílače v tamních městech Opolí, Bielsko-Biala nebo Katovice. Polská digitalizace přináší na rozdíl od té české zásadní rozdíl v obrazové kvalitě. Všichni významní hráči včetně komerčních televizí se rozhodli v tamních celoplošných multiplexech nabídnout zdarma vysílání ve formátu HD. U nás se to týká pouze stanic TV Barrandov, Televize Seznam a CNN Prima News.
Související
-
Polsko přešlo v prvních regionech na DVB-T2 s řadou programů v HD, některé sítě zůstávají v DVB-T
Pondělí 28. března je dalším historickým milníkem v kronice digitalizace u našich severních sousedů.
-
Válka na Ukrajině ovlivní přechod na DVB-T2 v Polsku, multiplex 3 zůstane dočasně ve standardu DVB-T
Veřejnoprávní Polská televize může vysílat DVB-T multiplex 3 ve stávajícím standardu až do konce roku 2023.
-
Polský DVB-T multiplex 4 čekají změny, nabídne nové programy
Společnost Cyfrowy Polsat končí s provozem DVB-T multiplexu 4 v jeho stávající podobě.