Zlomový okamžik pro DAB+ v Česku, ČTÚ vypisuje výběrové řízení pro komerční sítě

1. srpen 2023

Český telekomunikační úřad v úterý 1. srpna vyhlásil výběrové řízení na sítě DAB+. Dokument, který je zaměřen na komerční multiplexy v pásmu 174–230 MHz, naleznou zájemci na webových stránkách regulátora. Žádosti mohou operátoři podávat do 31. srpna; do stejného termínu je třeba složit peněžní záruku. Samotná aukce je plánována v průběhu října.

Čtěte také

„Kmitočtové pásmo pro FM vysílání je téměř plné, tato nová platforma umožní novým programovým hráčům vstoupit na trh. Kmitočtové pásmo pro DAB se podařilo po několikaleté intenzivní práce zkoordinovat v průběhu roku 2022 a je tak možné jej využít. Vedle již úspěšně běžícího digitálního vysílání Českého rozhlasu tak umožníme i rozvoj komerčních sítí DAB,“ uvedl předseda ČTÚ Marek Ebert.

Ve výběrovém řízení jsou stanovena rozvojová kritéria, která by měla zajistit nejen úspěšný rozvoj DAB vysílání, ale i efektivní využití přidělených rádiových kmitočtů. Celoplošné sítě mají do 18 měsíců pokrýt 50 % obyvatel a dálnic a za dalších 12 měsíců pokrýt 80 % obyvatel a dálnic. Regionální vysílání má pokrýt 40 % obyvatel příslušného regionu do 24 měsíců a za dalších 24 měsíců následně 70 % obyvatel regionu.

Čtěte také

Mezi výhody digitálního rozhlasového vysílání patří zejména možnost rozšíření nabídky celoplošně šířených programů. Dále se jedná o různé doplňkové multimediální funkce a aplikace, ke kterým příjemce nepotřebuje internet. DAB+ by měl umožnit výrazně lepší kvalitu a dostupnost příjmu za pohybu, tedy zejména v automobilech. Všechny nově prodávané automobily už povinně několik let přijímač DAB+ musí obsahovat.

autor: lukpo
Spustit audio

Související