Videoportál Voyo bude dostupný přes červené tlačítko, první obsah ve 4K by mohl nabídnout příští rok

6. srpen 2021

Mediální skupina Nova umožní sledovat svůj videportál Voyo také prostřednictvím platformy HbbTV, tedy hybridního vysílání. Chystaná novinka je v závěrečné fázi testování, v beta režimu je už dostupná prostřednictvím stanice Nova Gold.

Vstup videoportálu Voyo na platformu HbbTV výrazně rozšíří jeho dostupnost. Diváci nebudou muset vyhledávat aplikaci v seznamu, ale přímo přes červené tlačítko se jim po jeho stisknutí objeví tato služba jako jedna z dostupných nabídek. Tuto možnost lze zároveň chápat jako náhradu za absenci služby na dálkovém ovládači, kde dnes diváci najdou speciální tlačítka pro Netflix, Amazon Prime Video, Rakuten TV nebo některé další.

Z důvodu nutnosti ochrany obsahu zvolila mediální skupina Nova technologii HbbTV 2.0, jejíž součástí je i DRM, které je nutné jako obrana proti kopírování. Vzhledem k tomu, že novinka je již v závěrečné fázi testování a v beta režimu je nasazena na stanici Nova Gold, je možné, že v ostrém režimu by mohla být spuštěna již v průběhu příštího týdne, a to tak, aby divák stihl náběh premiérových titulů na placenou on-line platformu mediální skupiny.

Čtěte také

Voyo chce být regionální odpovědí na služby typu Netflix, HBO GO (později HBO MAX), Amazon Prime Video a v dohledné době i Disney+ (prozatím bez termínu spuštění). Cílem manažerů Novy je dostat tuto platformu mezi tři nejúspěšnější hráče na trhu s videem na vyžádání. Tvorba exkluzivního obsahu ve formě „Voyo Originals“ již není žádným tajemstvím, doplňovat ho budou akviziční tituly všech žánrů (nejen) z různých koutů Evropy.

V současné době nabízí Voyo okolo dvou tisíc titulů a celkem 11 tisíc hodin zábavy, které z větší poloviny – 60 procent, konzumují diváci právě prostřednictvím televizoru připojeného k internetu. Našemu portálu to po středeční tiskové konferenci skupiny Nova řekl vedoucí její digitální divize Daniel Grunt. V příštím roce by mělo výhradně pro Voyo vzniknout dvanáct titulů, ve stejném období by mohlo začít i natáčení prvního obsahu ve 4K rozlišení, aby ho bylo později možné i divákům nabídnout.

Čtěte také

Vlastní tvorba je k dispozici na Voyo.cz ve Full HD kvalitě, akviziční tituly, které byly dříve pouze ve standardním rozlišení, jsou postupně nahrazovány také vyšší kvalitou. Technicky je již na UHD/4K služba připravena, jeho komerční nasazení v příštím, respektive přespříštím roce tak dává smysl. V souvislosti s tvrzením, že v tomto směru Nova zaspala, je třeba si uvědomit, že teprve od letoška má skupina nového majitele, jenž na ni do té doby neměl vliv.

Nova nechce v tuto chvíli upřesnit, kolik předplatitelů služba má, a to i vzhledem ke konkurenci. Grunt pouze sdělil, že v České republice a na Slovensku je za poslední rok nárůst zákaznické základny okolo 185 procent a jen na našem trhu to je 165 procent. U našich východních sousedů Voyo zabodovalo po získání přenosů domácí fotbalové ligy, místního diváka pak láká zejména vlastní tvorba. Tu v průběhu léta sledují předplatitelé i z archivu. Poslední, veřejně známá čísla předplatitelů se pohybovala okolo 30 tisíc.

autor: lukpo
Spustit audio

Související